ATELIÉR PRO
ARCHITEKTY
Vítejte v ateliéru pro architekty a vizualizátory, který je výsledkem návrhu samotných uživatelů. Ti se do tohoto prostoru opravdu opřeli a vytvořili z něj skutečné místo pro kreativitu. Útulné prostory navíc slouží jako showroom plný inspirací, kde můžete objevit jedinečné materiály, nábytek a osvětlení, které architekti a vizualizátoři používají ve svých projektech.
Autoři návrhu: Dousek-Záborský, Ing. arch. Kornélia Faklová
Spolupráce: Ing. arch. Barbora Říhová

Stavební práce: KPJG s.r.o.
Truhlářské práce: Devoto
Nábytek: Master&Master, Designville, Ton
Osvětlení: Lightworks
Podlaha: AV Podlahy
Zámečnícke práce: Doubek
Skleněné příčky: Kubín Sklo
Koupelnové doplňky: Fink
Dveře na toaletu: Dorsis
Dveřní klika na kuchyni: M&T
Umyvadlo s baterií: Ravak
Vypínače a zásuvky: Jung
Fotografie: Dalibor Hoffmeister
A VIZUALIZÁTORY
Realizace vlastního ateliéru, ve kterém pracujeme a sdílíme tyto prostory s dalším studiem.
Odhalení surových materiálů existujícího prostoru a citlivá práca s osvětlením pro pracovní a kreativní práci.
Praha 5, 2023
Horní podlaží
Klienti, kteří navštíví ateliér kvůli schůzkám nebo prohlídce architektonických návrhů, si zde mohou ověřit, jak tyto prvky skutečně ožívají a jak lze s nimi pracovat ve vlastních domovech či komerčních prostorách. Prostorné horní patro je zalité přírodním světlem, kde se každý den rodí nové nápady a návrhy. A na dolním patře pak naleznete pohodlné zázemí včetně stylové toalety s koupelnou pro kolegy i klienty, zasedací místnost, sklad, serverovnu a dokonce garáž pro motorky, protože i v architektuře je prostor pro adrenalinové výjezdy!
V rámci stavebních úprav jsme navrhli odstranění všech sádrokartonových podhledů a příček. Tím jsme dosáhli zvětšení světlé výšky a vytvoření hlubšího prostoru. Pod těmito materiály se nachází monolitický strop a stěna, která drží svah, na němž je budova umístěna. Tato úprava také přispěla k ochlazení prostor, protože objekt je orientován na jižní stranu a často se přehřívá. Je důležité zdůraznit pečlivou práci stavební firmy při osazování obkladů, které jsou navrženy tak, aby navazovaly na jednotlivé výrobky nebo byly umístěné přesně na střed místnosti. Všude byly použity kamenické rohy a bylo nám důležité zajistit, aby měl každý předmět v místnosti logické umístění v rámci rastru obkladů.
Abychom minimalizovali stavební úpravy na fasádě, zachovali jsme původní vzhled, rozložení a dekorací oken. Parapety jsme vyměnili za truhlářské prvky z matériálu ztuplované překližky. Tento dekor se také nachází na typovém nábytku otevřené a zavřené knihovny, a proto jsme se rozhodli ho v interiéru opět použít.
Architekti a vizualizátoři tráví v ateliéru hodně času, a proto jsou pro ně připravené polohovatelné pracovní stoly, aby mohli dosáhnout maximálního pohodlí a tvůrčího rozkvětu. Kuchyň na míru je skvělým místem pro kulinářské dobrodružství, a dokonce za sebou ukrývá tajemnou šachtu pro rozvody a malý sklad plný materiálových vzorků a katalogů. A jakmile je čas na odpočinek, pohodlná loungová křesla a společný jídelní stůl jsou připraveny na pracovní obědy plné inspirativních diskuzí. Náš ateliér je skutečným odrazem stylu a vkusu kolegů. Využili stávajících materiálů a odhalili krásu přiznaného betonu, ačkoliv minimalizovali dřevěné prvky. Výsledkem je prostor, který působí útulně, vzdušně a prostorně.
Osvětlení
Věnovali jsme velkou pozornost osvětlení, protože je to nezbytná součást pracovního prostředí. Snažili jsme se, aby umělé osvětlení nebylo jen tradičně směřováno dolů, ale využili jsme odrazové plochy. Velké třímetrové svítidlo nad pracovními místy svítí směrem dolů i nahoru a lze ho i stmívat, abychom vytvořili co nejpříjemnější prostředí pro tvorbu architektury nebo vizualizací. Zaměřili jsme se také na prezentaci různých typů osvětlení v zasedací místnosti, kde je navrženo kruhové závěsné svítidlo, které svítí nahoru nebo dolů skrz difuzory, v závislosti na událostech, které se v místnosti konají. Pro prezentace na televizi slouží ambientní osvětlení umístěné pod stropem. Zde je předstěna snížena o 15 centimetrů a za ní je skrytý LED pásek, takže zdroj světla není viditelný.
Praktičnost
V interiéru jsme se rozhodli pro minimalistický vzhled podlahy, protože se zde nachází přiznaný beton a několik druhů různých objektů a nábytku. Zvolili jsme polyuretanovou stěrku, která je snadno udržovatelná a umožňuje volbu míry "flekatosti", přesnou barvu podle NCS vzorníku a je příjemná na dotek. Tento měkký materiál jsme využili i ve sprchovém koutě a použili jsme ho i pro vylití sprchového žlabu, takže je materiál přítomen v celém prostoru.
Zábradlí
Prosvětlení a zvětšení prostoru jsme dosáhli odstraněním nenosné příčky v horním patře. Tato příčka sloužila také jako zábradlí pro točité schodiště. Navrhli jsme proto trubkové zábradlí odpovídající designu stávající části zábradlí jako zámečnický prvek nad schodištěm.
Materiály na drobných prvcích
Nenápadným, avšak velmi zajímavým a minimalistickým prvkem jsou také vstupní dveře do toalety. Stavebně bylo počítáno se skrytými zárubněmi, což umožňuje, že při sestupu ze schodiště lze spatřit dveřní křídlo usazené v příčce.Věnovali jsme pozornost i drobným detailům, a proto jsme na toaletě umístili kovové držáky na toaletní papír, záchodovou štětku a věšák na ručníky. Kovový materiál se v ateliéru objevuje v obou patrech ve provedeních bílá nebo černá, a to na nábytcích i osvětlení.
Spodní podlaží
Skleněné příčky pomáhají akusticky oddělit jednotlivé činnosti v horním patře, protože mezi patry neexistuje potřeba příčky s dveřmi. Místnosti tak nepůsobí stísněně a probíhající setkání nejsou oddělena od dění v celém ateliéru.
Novinky v oblasti sanity
V toaletě je osazeno velké keramické umyvadlo s baterií, které navrhli čeští designéři Vrtiška & Žák. Architekti se snažili preferovat nábytek a výrobky s lokálním českým původem.
Skryté zárubně
Nenápadným, avšak velmi zajímavým a minimalistickým prvkem jsou také vstupní dveře do toalety. Stavebně bylo počítáno se skrytými zárubněmi, což umožňuje, že při sestupu ze schodiště lze spatřit pouze dveřní křídlo usazené v příčce bez jakékoliv zárubně.
Důraz na detail
Nedílnou součástí každého interiéru jsou vypínače a zásuvky, které se denně používají několikrát. Proto byla vybrána bílá barva s minimalistickým rámečkem, který se ladí například se spárou dveřního křídla na toaletě.
Původní stav