DETSKÁ IZBA
PRE UŠIAKOV
Řešenou místností je dětský pokoj v bytě na Praze 9. Jedná se o pokoj pro dva chlapce, kterým má sloužit na dětské hraní, ale i v době puberty. Ze stávajícího vybavení interiéru zůstane zachované piano a princip vysouvacího lůžka postele. V novém interiéru nesmí chybět pracovní stoly pro oba chlapce, patrová postel s vysouvacím lůžkem a úložné prostory. Chlapci si rádi staví bunkry a hrají si v nich. Pokoj jim musí sloužit nyní na dobrodružné hry, ale i za několik let, až budou větší a o hraní nebudou mít zájem.

Ve spolupráci s Ing. arch. Sára Benešová
Architektonická studie v realizaci pro dva malé kluky a jejich budoucí dospívání.
Návrh skrýše pro kluky v horní části skříně s bezpečně zamčenými dvířky a pozdějším využitím jako klasických prostor na uložení oblečení.
Praha 9, 2023
Z referencí klientů je patrné, že očekávanou dominantou nového pokoje bude patrová postel, která by měla důmyslně navazovat na úložné prostory, umístěné vedle postele i pod spodním lůžkem. Pokoj musí být bezpečný pro život a pohyb dětí, ale neměl by působit příliš dětským dojmem. Reference naznačují, že přáním klientů je navhrnou pokoj tak, aby zaujal i teenagery a pestrost bude vyřešená pomocí doplňků, například barevným povlečením s dětskými motivy. V návrhu bylo nutné dodržet stávající rozvody elektřiny. Pokojík je v návrhu pomyslně rozdělen na tři části, z nichž každá má svou hlavní funkci. První pomyslná zóna se nachází hned za dveřmi a je to část, která slouží především jako úložný prostor. Nachází se zde šatní skříň hluboká jako sestava postele, knihovna na protější zdi se šuplíky ve spodní části.
Druhá zóna je v prostřední části pokoje a jedná se o místo k odpočinku a relaxaci. Najdeme zde piáno, dále je zde patrová postel s vysouvacím lůžkem a šuplíky na ukládání věcí. Každé lůžko má vlastní závěs pro vytvoření většího soukromí. Za dolní postelí se nachází tajná knihovnička. Z horního patra postele je přístupný tajný bunkr, který je skrytý ve skříni. Jedná se o část skříně nad šatní částí, která bude sloužit jako úkryt při dětských hrách. Součástí návrhu je i varianta pro dobu, kdy obyvatelé pokoje spíš ocení další úložný prostor než bunkr. Pak bude možné připravenou deskou zavřít průlez na postel a vnitřní prostor předělit poličkou. Dvířka jsou nachystaná od začátku, spodní část je zamčená, a tím tvoří bezpečné zábradlí. Horní část, je možné při hře otevřít. Od horního lůžka je bunkr oddělený závěsem. Horní postel je přístupná po žebříku, který je možné využít i k dočasnému odložení oblečení.
Třetí zóna pokoje je určena pro práci a kreativitu. Pod oknem jsou umístěné dva polohovatelné pracovní stoly tak, aby mohly růst spolu s dětmi. Každé z dětí má k dispozici nástěnku z perforované desky, která nabízí možnost zavěšení drobností. Mezi stolem a piánem se nachází nízká otevřená skříňka na boxy s hračkami nebo později na uložení batohů. Horní část je polstrovaná pro pohodlné sezení. Výška této skříňky odpovídá výšce šuplíkové části knihovny v první zóně pokoje, a tím všechny části opticky propojuje. Za klavírem ve stejné výšce probíhá od sezení ke knihovně obkladová deska.
Aktuální stav