DOMOV S RETRO
NÁDECHEM
Řešený interiér se nachází v činžovním domě ve Vršovicích. Návrh řeší všechny místnosti v bytě. Klienti jsou mladým párem a jejich nový byt má poskytovat kromě základních věcí také pracovní místo na práci partnera, žebřiny na cvičení, prostor na jógu a v neposlední řadě čtecí koutek.

Ve spolupráci s Ing. arch. Barbora Říhová
Architektonická studie navržena pro blížící se rekonstrukci interiéru s větším nárokem na dispozice.
Atypický návrh řešení spacího patra pro návštěvy a nalezení využití každého prostoru s vlastní funkcí.
Praha Vršovice, 2023
Původní dispozice
Předsíň s chodbou
Celý byt sjednocuje prvek ocelových tyčí, které mají různé funkční využití, zejména umožňují přístup do horních úložných pater pomocí pohyblivého žebříku, jak v obývací místnosti, tak v chodbě. Dále se zde objevují ve formě žebřin na cvičení v chodbě či jako možnost zavěšení kuchyňského náčiní nad linkou.
Interiér má být také vyjimečný a funkční. Byt by měl být navrhnut s velkým množstvím úložného prostoru, ale zároveň se v bytě má dát pohnout a nadechnout. Nově navržená dispozice poskytuje majitelům možnost delších návštěv, ale i růstu rodiny o další členy. Stávající luxferový nadsvětlík doplňujeme o další luxferovou stěnu, která prosvětluje patro na spaní. A v koupelně luxfery vytváří sprchovou zástěnu u vany. Celý byt je laděn do světlých tonů, doplňující jemné přírodní barvy. Světle šedé vestavěné skříně a bílá kuchyňská linka tvoří společně s dřevěnou podlahou a dřevěnými prvky útulný, ale vzdušný interiér obývacího pokoje.
Podlaha parket skládaných do stromečku, charakteristická pro vinohradské byty, je ozvláštněná volně navazující dlažbou v kuchyňské části, která je pro užívání v prostředí s vodou více praktická. Hlavní důraz jsme kladly na útulnost a čistotu prostoru a velké množství úložného prostoru, které ale nebudou ubírat pocitu vzdušnosti bytu. Celkový charakter interiéru je moderní s prvky retra a jemného industriálu, ve formě kusového nábytku, ocelových tyčí a luxfer.
Úložné prostory, pracovní koutek a spací patro
V obývacím pokoji vytváříme zákoutí, které obsahuje, kromě mnoho úložných prostor také palandu a pracovní stůl. Středně vysoká palanda poskytuje další alternativu na spaní pro návštěvy a v případě staršího dítěte umožňuje rozdělení ložnic pro dítě a rodiče.
Do budoucna je možné, že bude potřeba myslet na dětský koutek s postýlkou. Občas doma klienti hostí přátelé či rodinu a někdy u nich doma i přespí. Klientka miluje dřevo. Oblíbené barvy klientů jsou odstíny přírodních a neutrálních barev, v prvcích si dovedou představit i výstřednější barvu. Naopak černá ve větších plochách není jejich favorit. Oba klienti preferují uzavřené úložné prostory s výjimkou polic na pár knížek, rostlin či bezobalových potravin. Rostliny v interiéru v tomto návrhu nesmí chybět. Celkový charakter interiéru má být minimalistický, industriální s použitím retro a lokálních kousků nábytku.
Koupelna s toaletou
Atmosféru doplňují zelené prvky ve formě obkladů v koupelně, stěny u spících prostor a sedačky v obývacím pokoji. Útulnost a elegantnost interiéru vytváří jednoduché tónování doplněné o detaily cihlové barvy ve formě umyvadla, dřezu či tyčí propisujících se v celém bytě.
Aktuální stav