INDUSTRIÁLNÍ
BYTU
Industriální interiér v cihlové novostavbě, ve kterém jsou dominantami odhalené betonové konstrukce stropů a stěn, výrazné černé detaily a přiznané elektroinstalace.
Ve spolupráci s Ing. arch. Barbora Říhová
INTERIÉR
A ATELIÉRU
Využití industriálního vzhledu developerské výstavby bytů a přiznaných kabelů elektroinstalace.
Aplikace materiálů vyskytujících se na fasádě nebo přímo v bytě a vzorů skleněných tabulí na oknech nebo příček v návrhu celkového interiéru.
Praha 5, 2024
Našim zadáním byl byt, který se nachází v novostavbě bytového domu na Praze 5. Hlavním úkolem bylo vytvořit moderní, ale zároveň útulný domov, který má svého industriálního ducha. Řešenými místnostmi jsou obývací pokoj, ložnice, chodba, technická místnost a ateliér se zázemím, včetně návrhu dispozice. Ateliér je součástí bytu a je situován v malém objektu přístupném přes terasu. Byt má novou dubovou podlahu ve všech řešených místnostech. Strop a stěna v obytné místnosti a také jedna stěna za postelí v ložnici jsou z přiznaného konstrukčního betonového materiálu.

V bytě kromě partnerů budou bydlet i dva kočičí spolubydlící Štrůdl a Perník, kterým je nutné některé prvky v bytě přizpůsobit. Kromě výběru textilie pohovky nebo způsobu čalounění židle má mít interiér kočičí prvky na škrábání. Oblíbené barvy klientů jsou smaragdově zelená, smetanová, černá, tmavě modrá, zlatá i bronzová. Oblíbenými materiály jsou dřevo, cihla, beton kůže. V obývacím pokoji nesmí chybět velký jídelní obdélníkový stůl pro 6 osob, který rozměrově musí umožňovat hraní stolní hry Dungeons & Dragons. Kuchyň má poskytovat velký pracovní prostor. Nesmí zde chybět americká lednice, místo na tříděný odpad a zajímavá industriální digestoř. V ateliéru klienti potřebují 2x herní stůl vždy pro 2 monitory, možnost promítání na plátno, pohodlnou pohovku, a pracovní místo na focení a dotváření a produktů.

V ložnici kromě typických prvků postele a úložného prostoru na oblečení, by majitelka ráda umístila šuplíky na líčení a velké zrcadlo, situované tak, aby člověk stál oproti oknu, když se do něj dívá. Společnými zájmy klientů jsou stolní a počítačové hry, četba, sledování seriálů a filmů. Klientům se líbí spíše tmavé interiéry, proto by se rádi vyhnuli bílé barvě ve větších plochách.

V našem návrhu interiéru navazujeme na styl celého bytového domu a reference klientů, a proto vytváříme interiér s industriálním duchem. Teplou dubovou podlahu a studený surový beton doplňujeme černým dřevěným dekorem, keramickou cihlou a tmavými zemitými barvami. Dle přání klientů minimalizujeme bílé plochy. Používáme ve větším množství strukturované materiály, které díky svému detailu prostor více zútulňují, tak aby interiér nepůsobil příliš stroze a sterilně.
Velkorysý obývací pokoj se skládá z kuchyně, jídelny, čtecího koutku a obývacího prostoru. Kuchyň je tvořena z kuchyňské sestavy do tvaru L a ostrůvku s barovým sezením. Kuchyňský ostrůvek rozehrává komunikaci k ostatním funkčním místům v obývacím pokoji. Celá kuchyň s jídelním stolem je laděna do černé barvy s dekorem dřeva, doplněna o ekcentrické prvky jako je zrcadlo za pracovní deskou pro rozšíření prostoru a ocelová konstrukce zavěšená pod stropem. Jídelní kout akcentujeme cihlovou stěnou, která komunikuje s dalšími solitérními prvky ve formě měděných závěsných lamp, petrolejového koberce či textilního křesla na čtení.
Knihovna, která se line po celé délce obývacího pokoje, je ze subtilní kovové konstrukce. Její jemné linie zvýrazňujeme zelenomodrou barvou oblíbenou u klientů, která na stávající betonové stěně výrazně vyniká a barevně pokoj společně s cihlovými prvky rozehrává. Předsíň i technická místnost s pračkou a sušičkou jsou doplněny tmavě modrými nebo zelenými truhlářskými skříněmi s černými doplňky.
V ložnici navrhujeme velkou šatní skříň, kterou opticky dělíme pomocí otevřené části u vstupu a také kosmetického koutku na malování s otáčivým zrcadlem. Otevřená šatní tyč rozbíjí chodbovitý prostor u koupelny a umožňuje ukládání roznošeného oblečení. Dvířka skříně členíme pomocí vlysů, které opět zjemňuje strohost velké plochy dlouhé skříně.
Návrh ateliéru vytváří novou dispozici stávajícího obdélníkového prostoru, která se skládá z otevřené pracovny, zázemí wc a technického skladu, který je určen nejenom pro náčiní na terasu. Nejdůležitějším prvkem ateliéru jsou dva herní stoly, které umísťujeme do prostoru, tak aby klienti při jejich užívání měli kryté záda a zároveň kontakt s exteriérem a možnost sledování plátna. Opakujeme zde prvek subtilních kovových nábytků od české firmy Fleysen, tentokrát s kontrastem cihlové stěny.