INTERIÉR
V MEDITERIÁNSKÉM
Klienti se zde chtějí cítit jak na dovolené v krajiních oblasti mediteriánu, a proto by měli rádi tento styl v rámci možností propsaný do svého bytu v Praze.
Ve spolupráci s Ing. arch. Barbora Říhová
STYLU
Vnesení středomorského stylu do interiéru domova mladého páru v bytovém domě.
Podstatný důraz kladen na detail povrchů materiálů u zdí a výmalby v podobě flekatého dekoru.
Jurkovičova, Praha 4, 2024
Řešeným prostorem je byt o dispozici 3kk v novostavbě bytového domu v Praze z roku 2021. Klienti jsou mladým párem, s velkým množstvím pokojových květin. Jejich společný koníček jsou počítačové hry.

V architektonické studii jsou v bytě řešené všechny místnosti kromě hygienického zázemí, které je již plně zařízené a vybavené nábytkem. Řešené obytné místnosti jsou částečně zařízeny. V interiéru je nová vinylová podlaha s přírodním dubovým dekorem a bílými podlahovými lištami. Také jsou osazené bílé interiérové dveře s jednoduchými vlysy a černým kováním. V neposlední řadě jsou zde nové truhlářské výrobky. Vestavěná kuchyňská linka až po strop, šatní skříň v ložnic s posuvnými dveřmi a skříň s nikou na sezení v předsíni. Všechny tyto nábytky jsou v pískovém dekoru s černými prvky.

Úložný prostor klientům takto postačuje. Co je jejich potřebou doplnit, je prostor na knihy, který má být částečně otevřený. Investoři chtějí pohodlný, pro ně dostatečně rozměrný a kvalitní gauč. Jídelní stůl moc nepoužívají, takže ho v interiéru nepotřebují, pouze například v podobě nízkého sezení.

Ve svém bytě se chtějí cítit pohodlně a interiér má vytvářet pocit domova. Klienti se zde chtějí cítit jak na dovolené v krajinách oblasti mediteránu, a proto by měli rádi tento styl v rámci možností propsaný do svého bytu v Praze. Investoři mají rádi přírodní materiály jako je dřevo, kámen, mramor, beton a keramika. U materiálů ocení ale i jejich dobrou údržbu a trvanlivost. Mají rádi neutrální přírodní barvy v pískových tónech.
Návrh interiéru Jurkovičova vychází ze stylu jižanských přímořských vil a drží se v tónech béžové a hnědé. Obývacímu prostoru dominuje modulární pohovka, která umožňuje pohodlné ležení dvou osob při dívání se na televizi, příjemné lenošení s výhledem ven z okna nebo komunikaci s lidmi u nižšího tzv. jídelního stolu.
Záda pohovky doplňují nízké skříňky na kytky, které nám pocitově oddělují kuchyňskou část od té obývací. Naproti kuchyňské lince a pohovce doplňujeme lehkou tv sestavu s vertikální knihovnou a materiálem corianu. Typické výrobky k zakoupení jsou v návrhu voleny solitérní a usazené na zemi. Naopak horní část prostoru je volnější, doplněná květinami. Dispozice ložnice je minimalistická, masivní čalouněná postel s tenkým čelem na opření se doplněná o nízké noční stolky s dominantními nástěnnými lampami ideálními pro čtení v posteli.
Místnosti herny dominuje vestavěná skříň s dlouhou policí z Corianu, který slouží jako přídavný menší pracovní stůl. Ve této sestavě je zabudovaná prosklená vitrína na květiny. Oproti vestavěné skříní jsou polohovatelné stoly na herní počítače s ambientním nástěnným lineárním osvětlením.
Detaily navazují na stávající černé matné prvky kování na kuchyňské sestavě a dveřích. Celý návrh je usazen v nižší výškové hladině, díky čemuž je prostor vzdušnější. Interiér sjednocuje výmalba v dekoru jemné béžové stěrky, která zjemňuje a zútulňuje celý byt, tak aby se zde majitelé cítili přes celý rok jako na dovolené u moře.