REKONSTRUKCE
VINOHRADSKÉHO
Na návrh bytu v bytovém domě na pražských Vinohradech jsem se moc těšila. Má velký počet místností s vysokými stropy, dispozici, se kterou se dá výborně pracovat a přizpůsobit jí nárokům dnešní moderní době obývacích pokojů spojených s jídelnou a kuchyní.
BYTU
Architektonická studie rekonstrukce staršího bytu a změna dispozic.
Výměna funkcí místností a otevření jejich návaznosti vytvořila nové podmínky pro moderní bydlení.
Praha 3, 2021
Původně se kuchyň nachází ve východní části bytu s výhledem do vnitrobloku, a pokud chcete obsloužit návštěvu, musíte překonávat velkou chodbu a několik dveří. Jelikož se byt nachází v 2. nadzemním podlaží, majitelé bytu si přáli byt co nejvíce prosvětlit. Proto návrh otevírá všechny možné vstupy do místností a v případě potřeby je lze zavřít skrytými posuvnými dveřmi. Vstupní chodba je dle klientů zbytečně velká, takže je rozdělená luxferovou zdí a schovává tak vstup do ložnice před přímým pohledem ze vchodových dveří. Ložnice je prostranná pro cvičení nebo pro případnou postýlku pro malé dítě. V návrhu využívám bývalou kuchyňskou spíž jako otevřený šatník s proskleným vstupem.
Srovnání navržené a původní dispozice
Dispozice koupelny je změněna radikálnějším způsobem, aby byla pohodlná pro více osob s dostatečným úložným prostorem a pračkou schovanou pod deskou s umyvadlem. Koncepčně se zde nachází nika ve tvaru oblouku, který můžeme vidět na více místech v bytě. Toaleta využívá existující niku pro umyvadlo s prostorem na čistící prostředky, a tak pozvaná návštěva nemusí vůbec vstupovat do koupelny, která je vždy soukromým prostorem obyvatelů bytu. Kuchyňský ostrůvek byl důležitým požadavkem klientů. V kuchyni je navržen jako solitér s pozadím vysoké vestavěné skříně. V ní se schovávají základní spotřebiče a také nika pro sezení. Jídelní stůl je co nejblíže k přirozenému osvětlení s možností roztažení stolu pro více osob. V obývacím pokoji si klienti přáli málo nábytku s prostorem pro čtení a pro ně důležitým akváriem, které nepoutá, ale je všem na očích.
Původní stav vinohradského bytu