SOUČASNÝ
RODINNÝ DŮM
Zadáním je interiér rodinného domu v Moravanech, který jsou situován v Pardubickém kraji. Dům je částečně novostavbou, která půdorysně vychází z původní stavby a navazuje na stávající části domu. Ta bude sloužit jako garáž a technická místnost. Řešenými místnostmi jsou velkorysý obývací pokoj s převýšeným patrem, předsíň, spodní i horní chodba, schodiště a koupelna.

Ve spolupráci s Ing. arch. Barbora Říhová
NA VENKOVĚ
Architektonická studie rodinného domu pro klientku s citem pro rurální vnímání interiérů staveb.
Interiér využívá dispozici vzdušných místností a poutá pouze drobnými prvky s výraznými zemitými barvami.
Moravany, 2024
Klientka je mladá sympatická slečna s dvěma kočkami, ke kterým časem pravděpodobně přibyde pes a rodina s dětmi. Klientka pracuje z domova dva až čtyři dny v týdnu. Přáním klientky je vytvořit moderní domov, ve kterém bude stále cítit rurální charakter. Chtěla by se v něm cítit útulně a příjemně. Majitelce domu se líbí v interiérech také výraznější barevné prvky. Interiér nemá být přeplněný. Úložné prostory mají být převážně uzavřené. Jídelní stůl má pojmout minimálně šest osob. Představa klientky je mít z jedné strany stolu lavici s opěradlem.
Architektonický návrh interiéru rodinného domu Moravany využívá moderní prvky, ale i lety ověřené principy z venkovských staveních. V předsíni dominuje vestavěná skříň s prostorem na kabáty i bundy a skrytými policemi na drobnosti. Podlaha je zde z keramických půdovek, typických pro venkovní stavení, navazujících na chodník okolo domu. Na předsíň vizuálně navazuje v chodbě lavice se zrcadlem, které prostor opticky zvětšuje. Vzdušný obývací pokoj je objemově rozdělen na dvě části. Jedna se sníženým přiznaným monolitickým stropem z betonu, kde je situovaná kuchyňská linka s robustním ostrůvkem a jídelní část s masivním dubový stolem. A druhá, obývací část, s otevřeným stropem do krovu, které dominuje centrální modulární pohovka svým sezením orientovaná na všechny strany. Toto řešení podněcuje ke konverzaci i odpočinku.
Koupelna s příjemnou polyuretanovou olivovou stěrkou je doplněna bílým čtvercovým obkladem a nábytkem v dřevodekoru. Patýrko nad kuchyňskou částí je dispozičně držené ve spodní úrovni očí opět s několika různorodými možnostmi na sezení a lenošení. Barevně zde využíváme zemité odstíny zelené a béžové, které doplňuje dubový dekor dřeva. Kromě dubového dekoru zde materiálově využíváme hrubších materiálů jako jsou měděné prvky plechů, které funkčně pomáhají rozčlenit knihovnu, či zastínit část kuchyňského ostrůvku. Kontrastně využíváme tmavě zelený obklad na kuchyňský backsplash anebo okolí krbu, odkazující se na typické dobové kachlově zelená kamna.
Kuchyňský ostrůvek přizpůsobit tak, aby působil uklizeně, přestože na něm budou nějaké věci. Interiér se má vyhnout lesklým povrchům, zlaté barvě a ve větší míře pastelovým barvám a bílé. V obývacím pokoji nesmí chybět pohodlná pohovka s výhledem na plátno s projekcí. V obývacím pokoji také nesmí chybět gramofon, který má mít své výsadní místo. Dalším prvkem je příprava na krb, který má být solitérního typu, nikoliv vestavěný s krbovou vložkou. Podlaha v přízemí má být “garden friendly”, protože se zde často bude chodit z exteriéru do interiéru bez přezutí.
Jeden modul je orientován směrem k promítací ploše od projektoru. Další časti jsou otočeny ke krbu, ven z okna, k lavici a směrem k jídelnímu stolu. Lavice, která se line po celé délce jedné stěny světnice, postupně nabízí opět více typů využití posezení. Od sezení u jídleního stolu, přes posezení ve vitríně okna až k lenošení přímo u krbu. Průchozí šatna se skládá z velkého množství úložných prostor, které jsou kombinované z otevřených i uzavřených prostorů, například šuplíků ve spodní části pro drobnější oblečení nebo spodní prádlo.